اطلاعات عمومیوبلاگ

راهنمای خرید لاستیک خودرو

 

اهمیت توجه داشتن به لاستیک خودرو

باید به این موضوع دقت داشت که کل وزن ماشین را لاستیک های خودرو به دوش می کشند، همچنین لاستیک خودرو نیروی ترمز را به سطح زمین منتقل می کند و با استفاده از سیستم تعلیق خودرو، پستی و بلندی های سطح جاده را در حرکت طوری جذب می کند که تعادل خودرو حفظ شود. در این مقاله از پیولرن به نکاتی پرداخته می شود که دانستن و رعایت کردن آن ها باعث افزایش عمر مفید لاستیک خودرو شما می شود. به همین دلیل اینبار تصمیم گرفتیم به سراغ یکی از با تجربه های رینگ و لاستیک خودرو برویم و از نزدیک با او و تجربیاتش آشنا شویم.اهمیت توجه داشتن به لاستیک خودرو

اهمیت توجه داشتن به لاستیک خودرو

بهترین برند لاستیک برای خودرو های معمولی

منظور از خودرو های معمولی فقط ماشین های ایرانی نیست، و اینجا منظور خودرو های غیر لاکچری هستند، و شما از برند های لاستیکی که اکنون نام برده می شوند برای خودرو های تولید شده توسط هیوندای و کیا و ازین قبیل هم می توانید استفاده کنید. این برند ها برای کشور های ژاپن و کره هستند.

بهترین برند لاستیک ایرانی

اما بهترین برند های لاستیک ایرانی ابتدا برند بارز است، سپس یزد تایر حرف اول را می زند و در آخر هم کویر تایر.

بهترین برند لاستیک ژاپنی

بهترین برند لاستیک ژاپنی از لحاظ کبفبت و قیمت برند دانلوپ (dunlop) است، بعد از آن برند لاستیک  بریج استون (bridgestone) و در آخر برند یوکوهوما (yokohama) در برند های ژاپنی با توجه به کیفیت و قیمتشان برای استفاده در ایران به صرفه هستند. لازم به ذکر است که سه برند معرفی شده تولید لاستیک ماشین ژاپنی از بهترین برند های لاستیک در دنیا و آسیا هستند.

اگر قیمت برای شما بسیار مهم است و از لحاظ هزینه نمی توانید از این برند ها لاستیک خودرو خود را خریداری کنید، می توانید از برند های درجه دو و سه لاستیک خودرو که متعلق به کشور های تایوان، چین، کره، اندونزی و… استفاده کنید.بهترین برند لاستیک ژاپنی

بهترین برند لاستیک ژاپنی

تاریخ انقضا لاستیک خودرو

ابتدا باید این موضوع را گوشزد کرد که تاریخ انقضا لاستیک خودرو به نوع آن و برند سازنده مربوط می شود. اما  به صورت نرمال بین ۶ تا ۹ سال تاریخ انقضا هر لاستیک خودرو است.

توصیه ای که در مورد خرید لاستیک می شود که جزو مهم ترین موضوعات در راهنمای خرید لاستیک خودرو است، این است که برای خرید لاستیک ماشین به هیچ عنوان اقتصادی فکر نکنید و به دنبال صرفه جویی با خرید لاستیک های ارزان نباشید. یک لاستیک بی کیفیت ابتدا می تواند جان سرنشینان خودرو را به خطر بیاندازد و اگر هم منجر به تصادف نشود، به جلوبندی خودرو شما آسیب جدی می رساند.

تنظیم باد لاستیک خودرو

موضوع مهم بعدی تنظیم باد لاستیک خودرو است. اگر فشار باد لاستیک خودرو شما بیش از اندازه باشد، باعث می شود لاستیک ماشین شما به مرور زمان پله کند و این پله کردن آسیب شدیدی به جلو بندی و اتاق ماشین می رساند. و اگر هم فشار باد لاستیک خودرو شما کم تر از حد استاندارد باشد، استهلاک لاستیک ماشین و مصرف سوخت بالا می رود، فرمان خودرو سفت و لاستیک خودرو شما به شدت ساییدگی پیدا می کند.

شایعات باد نیتروژن برای لاستیک خودرو

بعد از صحبت با آرش عزیز و استفاده از تجربیات شان در زمینه رینگ و لاستیک خودرو متوجه شدیم که موضوع باد نیتروژن برای لاستیک خودرو شایعه و سودجویی بعضی از هموطنان کشورمان است. باد نیتروژن که قابلیت خنک کنندگی در لاستیک ایجاد می کند، فقط برای سرعت های بالای ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت استفاده می شود و برای ماشین های شهری عملا هیچ کارایی ندارد. باد نیتروژن که قیمت بسیار بالایی هم دارد بیشتر برای خودرو های فرمول یک و لاستیک بعضی از هواپیما ها و جت های جنگنده به کار می رود. بنابراین از این به بعد اگر کسی به شما پیشنهاد زدن باد نیتروژن در لاستیک خودروتان را داشت به هیچ عنوان فریب آن را نخورید و هزینه اضافه ای نپردازید.

عمر لاستیک خودرو

عمر لاستیک خودرو به سال محاسبه نمی شود، بلکه به این که چند کیلومتر از آن استفاده شده مربوط می شود. همچنین عمر لاستیک خودرو در ماشین ها و مدل های مختلف متغیر است.عمر لاستیک خودرو

عمر لاستیک خودرو

تفاوت آپارات با پنچرگیری لاستیک خودرو

تفاوت آپارات با پنچرگیری لاستیک خودرو در این است که، آپارات در زمانی که لاستیک خودرو شما پاره می شود انجام می شود. که ابتدا لاستیک دوخته و سپس اتو می شود، که البته این کار از لحاظ فنی درست نیست و در این شرایط بهتر است لاستیک خودرو تعویض شود. اما پنچرگیری لاستیک خودرو برای بستن سوراخ های بسیار ریز ایجاد شده بر روی تایر خودرو است.

چه زمانی لاستیک خودرو را تعویض کنیم

اولین موضوعی که برای فهمیدن زمان تعویض لاستیک خودرو باید به آن دقت داشته باشیم، آج لاستیک خودرو است، که پیشنهاد می شود اگر خودتان متوجه آن نمی شوید حتما لاستیک های خود را به یک کارشناس مطمئن نشان دهید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. موضوع بعدی که می توان با استفاده از آن به پایان رسیدن عمر لاستیک خودرو را فهمید، توجه به کیلومتر طی شده خودرو تان است. اما باز هم برای مطمئن شدن هر چه بیشتر برای به پایان رسیدن یا نرسیدن عمر لاستیک ماشین پیشنهاد می شود از نظر یک کارشناس خبره استفاده کنید.

تشخیص رینگ مناسب برای خودرو

با توجه به تجربه، توصیه می شود که به رینگ های فابریک کارخانه ای دست نزنید، زیرا رینگ فابریک قرار داده شده بر روی خودرو توسط سازنده با توجه به همه عوامل مربوطه است و تعویض ناشیانه آن فقط بخاطر ظاهر خودرو ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به جلوبندی خودرو وارد کند. به صورت کلی می توان گفت که استاندارد بودن رینگ خودرو بسیار مهم تر از ظاهر آن است.

مشخصات فنی لاستیک خودرو

مشخصات فنی لاستیک خودرو ها روی خود تایر حک می شود که در ادامه برای درک بهتر آن ها، بهتر است به ویدئو راهنمای خرید لاستیک خودرو در بالای همین صفحه مراجعه کنید. اما به صورت کلی اگر بخواهیم به آن اشاره کنیم. ضریب سایش خودرو (treadwear) است که هر چقدر عدد جلو آن بالا تر باشد به این معنی است که دوام و کیفیت لاستیک ماشین بالا تر است. نوشته بعدی روی تایر ماشین درباره مشخصات فنی لاستیک خودرو traction یا ضریب چسبندگی است که بین c b a aa متغیر است، که بهترین کیفیت آن aa است. نوشته بعدی بر روی تایر خودرو temperture یا ضریب دما است، که این مشخصه هم مانند ضریب چسبندگی لاستیک خودرو بین c تا aa کیفیت سنجی می شود.مشخصات فنی لاستیک خودرو

مشخصات فنی لاستیک خودرو

علائم شکستگی لاستیک خودرو

به منظور توضیحات دقیق تر در رابطه با حفظ و اصطلاک خودروها، در ادامه مقاله راهنمای خرید لاستیک ماشین به مطالب مفیدتری می پردازیم. در واقع سلامت لاستیک ها ارتباط مستقیمی با حفظ ایمنی و آرامش رانندگان به وقت حرکت خودرو دارد. حفظ اصطکاکی که برای لاستیک ها در نظر گرفته می شود بعد از مدتی کم خواهد شد، پس باید توجه داشته باشید که لاستیک فرسوده به هنگام ترمزگیری شدید، می تواند علائم مختلفی را به همراه داشته باشد که یکی از این موارد بستگی به قفل شدن لاستیک ها دارد. به طوری که باعث می شود با ایجاد چنین مشکلی، خودرو در مسافت بیشتری توقف کند. علاوه بر جزئیاتی که بالاتر اشاره کردیم در پیچ و خم های جاده ممکن است فرمان پذیری نامناسبی به وجود آید. بهتر است برای حفظ جانتان هم که شده تا انتهای مقاله را بخوانید و حتی با نزدیکان خود به اشتراک بگذارید. با سایت اینترنتی پیو همراه شوید تا به ۵ مورد از لاستیک های فرسوده بپردازیم که می تواند منجر به دردسرهایی برایتان به وقت رانندگی شود.

۱. لرزش اتاق خودرو

یکی از دلایلی که باعث ایجاد لرزش داخلی خودرو شود این است که خودروها با یکدیگر بالانس نیستند. در اینجور مواقع باید به سلامت کمک فنرها و بالانس بودن رینگ و لاستیک آن اطمینان پیدا کنید. اما در هر صورت ممکن است در شرایط متفاوتی، لرزش اتاق را احساس کنید.

۲. عمر لاستیک (لاستیک فرسوده)

در این قسمت از مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو، توصیه می کنیم هر ۶ سال یکبار به تعویض ۴ حلقه خودرو بپردازید. چنانچه ماشین شما برای چند سال در گوشه پارکینگ بود، این مشکل پیش خواهد آمد که مواد موجود در لاستیک بعد از مدتی خاصیت خود را از دست دهند و این لاستیک دیگر مثل روز اول نمی تواند مورد کارایی قرار بگیرد و قابل استفاده نیست.

۳. ترک خوردگی (ترک خوردگی لاستیک)

در کنار نکات مهمی که در خصوص علائم شکستگی لاستیک خودرو گفتیم، در ادامه نوبت به دیگر عوامل آن می رسد که شامل ترک خوردگی تایرها می شود. با توجه به تکمیل تر شدن مسائل مرتبط با این مقاله باید این نکات را اضافه کنیم که ترک های ریز و درشت در سطح و دیواره تایرها، نشان از این مسئله دارد که عمر لاستیک ها در حال تمام شدن است. در چنین حالتی باد لاستیک سریع خالی می شود و در آخر منجر به فرسوده شدن لاستیک های ماشین می شود.ترک خوردگی لاستیک

ترک خوردگی لاستیک

۴. ساییدگی

البته به جز مواردی که تا به حال به تعریف آن پرداختیم، ساییدگی تایرها را می توان یکی دیگر از علائم شکستگی لاستیک خودرو دانست. تا جایی که عاج لاستیک علاوه بر اینکه چسبندگی را افزایش می دهد، باعث این امر می شود که از پدیده آکواپلنینگ جلوگیری کند. در واقع این نوع از لاستیک ها که به آکواپلنینگ معروف هستند، یک سری از خصوصیات بارز دارند که به وقت عبور از آب گرفتگی ایجاد می شود. با به وجود آمدن چنین مشکلی در تایرهی ماشین، لاستیک ها تماسی با زمین ندارند و باعث این اختلال می شوند که هر کدام ساز خودشان را بزنند.
البته در راستای همین مبحث این موارد را باید اضافه کرد که عمق عاج لاستیک ماشین ها نباید از ۱/۶ میلی متر کمتر باشد. در لاستیک های جدید و با وجود شاخص ساییدگی تایر، دیگر نیازی به اندازه گیری نیست. شاخصی که به آن پرداخته ایم شامل برآمدگی های ۶.۱ میلی متری است که در فاصله ای ما بین دو ردیف عاج قرار گرفته است. در واقع بهتر است اینطور بگوییم که هر وقت ارتفاع عاج با برآمدگی ها به صورت یکی در آمد، در این موقع است که زمان تعویض لاستیک فرسوده می رسد.

۵. برآمدگی حباب لاستیک

با توجه به فرسوده شدن دیواره لاستیک، ممکن است این مشکل به وجود آید که ضایعات دچار برآمدگی شوند. با گسترش چنین مشکلاتی، احتمال این موضوع زیاد است که باعث ترکیدگی لاستیک شود و بهتر است که در اولین فرصت، اقدام به تعویض آن نمایید.

مشخصات روی لاستیک خودرو

در برخی از منابع برتر خودروکاران این گزارش آورده شده است که روی دیواره بیرونی هر تایر، یک سری نشانه ها به صورت اعداد و کدهایی بر روی لاستیک درج شده است. در حقیقت شناسنامه لاستیک خودروها بستگی به بررسی علائم و اعداد درج شده بر روی تایرها دارد که در ذیل به آن ها اشاره کرده ایم:

الف) اندازه تایر

اندازه لاستیک خودرو با علائم مختلفی نشان داده می شود که یکی از آن ها همچون P185/60R۱۵ به شکل ذیل معنی شده است:

Passenger مخفف P = تایر خودروی شخصی

۱۸۵= پهنای تایر (برحسب میلی­متر)

۶۰= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر)

R = رادیال

۱۵= قطر رینگ (بر حسب اینچ)

ب) حد بارگذاری

عددی که به عنوان نماینده حداکثر وزن لاستیک ها در نظر گرفته می شود، این عملکرد را دارد که لاستیک خودرو را تحمل کند. در واقع وقتی بخواهید مقدار مجاز فشار را بسنجید، بین صفر تا ۲۷۹ مقدار مجاز، متغییر خواهد بود. بد نیست این نکته را به معلومات خود بیافزایید که برای خودروهای شخصی، عددی که قابل بارگزاری است، بین ۷۵ تا ۱۰۰ است. به عنوان مثال، می توان اینجور گفت که حد بارگزاری برای ماشین پراید ۷۶ است که معادل ۴۰۰ کیلوگرم بار را به خود اختصاص داده است. به طوری که این تایر را می توان به عنوان بالاترین فشار باد مجاز در نظر گرفت. البته باید این مسئله را توجه کنید که هرگز لاستیکی را که حد بارگزاری کمی نسبت به میزان توصیه شده دارد را روی رینگ ماشین خود نصب نکنید.

ج) علامت حداکثر سرعت قابل تحمل

بیشترین سرعتی که تایر می تواند وزن آن را تحمل کند، با یک سری حروف بیان می شود که شامل این دسته از حروف از قبیل A تا Z است. به عنوان مثال بد نیست این مسئله را عنوان کنیم که روی جداره لاستیک خودرو پراید، نمادی همچون H قید شده که نشانگر آن است که حداکثر توان حرکت تایر به وقت فشار باد و بارگزاری مناسب به ۳۲۰ کیلومتر در ساعت می رسد. روشن است که چنانچه تایری را حداکثر سرعت در نظر بگیرید، ولی از فشار بادی غیر منظم برخوردار باشد، یا اینکه بار روی آن اعمال شده باشد، ممکن است به آن آسیب وارد شود و حتی منجر به ترکیدن لاستیک شود.علامت حداکثر سرعت قابل تحمل

علامت حداکثر سرعت قابل تحمل

د) تاریخ ساخت لاستیک

در این قسمت از مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو، می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که همه لاستیک ها دارای تاریخ ساخت روی جدار خود هستند، به طوری که چهار رقم قابل شناسایی خواهد بود. در واقع دو عدد اولش که نشان داده می شود به معنای ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیک هستند. در ادامه برای درک بهتر مطلب بهتر است مثالی را برایتان بیاوریم که مربوط به عدد ۱۶۰۷ می شود. بدین معنی که این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ میلادی ساخته شده است. در همین راستا هم اکنون لاستیک هایی به صورت نو تولید شده که یک کارت را دریافت می کند. البته باید در نظر داشته باشید که پس از وارد کردن مشخصات مربوطه باید آدرس شرکت سازنده را پست یا اینکه از راه دیگری نظیر اینترنت ثبت کنید. در چنین صورتی هرگونه عملکرد بعدا مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

ه) حداکثر فشار باد و بار تحمیلی به تایر

عددی که در برابر عبارت “حداکثر فشار باد” روی تایر قید شده است، شامل یک سری فشار بادی می شود که لاستیک خودرو باید داشته باشد. این مسئله در صورتی قابل انجام است که شما می خواهید حداکثر بار قابل تحمل را بر روی تایرها تحمل کنید. در واقع عددی که مقدار فشار باد را نشان می دهد، به منظور استفاده نرمال نیست. بدین معنی که مقدار توصیه شده در فشار باد تایرها، بستگی به یک روی پلاک دارد که معمولا در لبه داخلی یکی از دو در جلویی که قابل نصب است، نوشته می شود.

راهنمای خرید لاستیک خودرو

‫21 نظرها

 1. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious
  what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet smart so I’m not 100% sure.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 2. Hello.

  It is with sad regret to inform you TopDataList.com is shutting down.

  We have made all our databases available for you for a once off fee.

  Visit us on TopDataList.com

 3. Hello, from CustomData.click we are a provider of unique databases that could help your business.

  Please visit us at CustomData.click to see if we can help you.

  Regards,
  Tressa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
20 + 15 =


دکمه بازگشت به بالا