اطلاعات عمومیوبلاگ

هنگام جوش اوردن ماشین چه کنیم

جوش آوردن ماشین یکی از اتفاقاتی است که برای خیلی از خودرو داران بار ها و بار ها اتفاق افتاده و لازم است بدانیم که در این زمان چه کار هایی را باید انجام دهیم و مهم تر از آن چه کار هایی را نباید انجام دهیم، که ماشینمان آسیب جدی نبیند. بنابراین در این قسمت از پیولرن با باید ها و نباید های مهم در زمان جوش آوردن خودرو آشنا خواهیم شد. با ما در  مقاله “هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم” همراه باشید تا با راه کارها و علائم پیشگیری و همچنین با عوارض جوش آوردن خودرو آشنا شوید و بتوانید با رعایت این نکات در کمتر داغ کردن خودرویتان جلوگیری نمایید.

باید ها در هنگام جوش اوردن ماشین

  • برای خنک شدن هرچه زود تر در زمان جوش آوردن خودرو می توانید به آرامی روی بدنه مخزن رادیاتور خودرو آب بریزید. لازم به ذکر است که روی موتور خودرو به هیچ عنوان آب نریزید، زیرا جنس چدنی موتور خودرو در زمان تغییر دما ناگهانی و انبساط و انقباض، باعث ترک خودرن آن می شود.
  • نکته بعدی که باید به خاطر داشته باشید این است که حتما خودرو را در زمان جوش آوردن نگه دارید و با آن رانندگی نکنید، زیرا در هنگام رانندگی فشار دنده سنگین حتی در سرعت بسیار پایین دما را بالا می برد و باعث می شود که سیستم خنک کننده رادیاتور نتواند کار خود را در آن زمان بخصوص درست انجام دهد.

هنگام جوش آوردن ماشین

هنگام جوش اوردن ماشین

نباید ها در هنگام جوش اوردن خودرو

علت جوش آوردن خودرو و اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن ماشین با علائم مختلفی درگیر خواهد بود که در کنار باید های آن یک سری نباید هایی نیز دخالت دارد که در ذیل به برخی از موارد آن پرداخته ایم:

  • اولین نکته در زمان جوش آوردن ماشین این است که باید دقت داشته باشیم که در این زمان به هیچ عنوان درب رادیاتور خودرو را نباید باز کنیم. در زمان جوش آوردن، دمای آب رادیاتور به حد انفجار می رسد و باز کردن درب رادیاتور، آب و بخار متراکم را به صورت ناگهانی از خروجی درب رادیاتور بیرون می ریزد که ممکن است به دست و صورت شما آسیب برساند. اگر مجبور به باز کردن در زمان جوش آوردن موتور خودرو شدید، می توانید از یک پارچه کمک بگیرید. طوری که پارچه را روی درب رادیاتور بگذارید و آن را به آرامی باز کنید.
  • نکته بعدی این است که نباید در هنگام جوش آوردن موتور ماشین را خاموش کنیم. این کار باعث می شود که فرآیند خنک کنندگی خودرو از کار بی افتد، که این اتفاق می تواند به ماشین شما آسیب برساند.

اقدامات لازم در هنگام جوش آوردن خودرو

یکی از ویژگی های رانندگان مجرب این است که هنگام رانندگی به نشانگرهای کنترل خودرو توجه می کنند. به طوری که در طول رانندگی حواسشان به آمپر آب است. این توجهی که رانندگان حرفه ای، حواسشان به آن است در مسیرهای طولانی و حتی آب و هواهای گرم بیشتر می شود. در صورتی که مدت زمان زیادی از داغ شدن خودرو شما می گذرد، باید این را بدانید که ممکن است بخار غلیظی از کاپوت آن خارج شود. در چنین مواقعی قبل از رسیدن به این مرحله، بهتر است رانندگان، افزایش دمای موتور را جدی بگیرند. برای اینکه دقیق تر و کامل تر اقدامات صحیح به هنگام جوش آوردن ماشین را رعایت نمایید این عوامل را در نظر بگیرید:

کاپوت را باز کنید

از دیگر اقداماتی که به هنگام جوش آوردن ماشین، باید به آن توجه کنید این است که کاپوت را باز کنید. بدین طریق، گرمای حبس شده در فضای زیر کاپوت خارج می شود. همچنین با قرارگیری موتور در مجاورت هوای آزاد به خنک شدن موتور ماشین کمک بسیاری می کند. از سوی دیگر با باز کردن در کاپوت خودرو، پیش زمینه ای را برای دیگر اقدامات لازم جوش آوردن خودرو انجام می دهید که یکی از آن ها، می تواند چک کردن آب رادیاتور باشد. با اینکه ممکن است تاثیر باز کردن در کاپوت زیاد نباشد، اما این کار اساس حل مشکل است.

روی رادیاتور و داخل آن آب بریزید

در ادامه مقاله “هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم” این نکته را در نظر داشته باشید با شیلنگ یا چند بطری آب، رادیاتور را خنک نگه دارید. با رعایت این روش، می توانید آب گرمای رادیاتور را بگیرید و آن را سرد نگه دارید. چرا که به وقت داغ کردن موتور، ممکن است با مشکل خالی بودن رادیاتور رو به رو شوید. با توجه به اینکه بتوانید در سریع ترین زمان ممکن از جوش آوردن ماشین به حد کافی جلوگیری نمایید، کافی است در اینجور مواقع با رعایت برخی نکات ایمنی مثل باز کردن درپوش رادیاتور، درون آن را پر از آب کنید. البته این را باید اضافه کرد که ریختن آب در رادیاتور خودرو را باید به آرامی و با فواصل زمانی انجام دهید.روی رادیاتور و داخل آن آب بریزید

جوش اوردن ماشین .روی رادیاتور و داخل آن آب بریزید

کولر را خاموش کنید

از دیگر نکاتی که به عوارض جوش آوردن ماشین در هوای گرم می افزاید و باید از وقوع آن جلوگیری نمایید این است که کولر را خاموش کنید. با روشن بودن کولر در همچین مواقعی، فشار مضاعفی به موتور خودرو وارد می کنید که باعث این مسئله می شود که حرارت آن افزایش یابد. در برخی اوقات روشن کردن کولر تاثیر بسیاری در، از به کار افتادن فن یا افزایش سرعت آن دارد. جدا از این مسئله در بسیاری از خودروهای امروزی این امکان وجود دارد که در زمان جوش آوردن ماشین، فن ثانویه خود به خود شروع به کار کند. بنابراین نیازی به این ندارید برای راه اندازی آن، کولر را روشن نگه دارید.

بخاری را روشن کنید

چنانچه بخواهید از علت جوش آوردن ماشین در زمستان یا در هوای سرد جلوگیری کنید، بهتر است این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید که بخاری را روشن نگه دارید. چرا که با انجام این اقدام یعنی روشن کردن بخاری، مقدار چشم گیری از گرمای موتور را می گیرد. با تنظیم کردن سرعت باد و گرمای بخاری روی حداکثر، می توانید مسیر حرکت هوا را به جای اینکه درون کابین بچرخد، روی ورود از بیرون کابین قرار دهید.

خودرو را به نزدیک ‌ترین تعمیرگاه ببرید

البته این را باید در نظر داشته باشید که ممکن است علاوه بر کم بودن آب رادیاتورها به جوش آوردن خودرو بیافزاید، دلایل دیگری نیز در به وجود آمدن این رخداد دخیل هستند. برای جلوگیری از پیامدهای ناشی از جوش آمدن ماشین، بهتر است با رساندن اتومبیل به تعمیرگاه قبل از صدمه رسیدن بیشتر به موتور خودرو از این آسیب جدی پیشگیری نمایید.خودرو را به نزدیک ‌ترین تعمیرگاه برسانید

خودرو را به نزدیک ‌ترین تعمیرگاه برسانید هنگام جوش اوردن ماشین

ترموستات و دیگر قطعات را مورد بررسی کنید

از مهم ترین قسمت هایی که در مقاله “هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم” که مرتبط به قطعات خودرو می شود، قسمت ترموستات خودرو است. در صورت خرابی این بخش از خودرو که در سیستم خنک کننده قرار دارد، ممکن است باعث بالا رفتن آمپر آب شود. وقتی که ترموسات خودرو دچار مشکل شود، آب درون رادیاتور داغ می شود و به شدت جوش می آورد. با این راه حل هایی که ضمن جلوگیری از آسیب جوش آوردن ماشین بیان کردیم، به راحتی این امکان را دارید خودرو را تعمیر کرده و آن را درست کنید. در صورتی که از کاپوت خودرو دود بلند شود و آب سیستم خنک کننده از رادیاتور خارج و به بیرون نشت پیدا کند، باید در چنین مواقعی از یک متخصص به جهت اقدام تعمیر و عیب یابی خودرو کمک بگیرید.

عوارض جوش آوردن خودرو

همانطور که گفتیم جوش آوردن خودرو از ایرادهایی است که در صورت عدم رفع و رسیدگی به آن عواقب بدی را به دنبال خواهد داشت. پس چه بهتر که قبل از جوش آمدن موتور خودرو این عوامل را مورد بررسی قرار دهید تا سریع تر از آسیب جدی به خودرو جلوگیری نمایید. به منظور درک بهتر شما از این عوامل و چگونگی رفع آن و اینکه به جواب صحیحی از سوال “هنگام جوش آوردن ماشین چه کنیم” برسیم، مواردی را در ذیل برایتان به طور مختصر شرح داده ایم:

داغ شدن بیش از حد کاپوت خودرو

داغ شدن کاپوت خودرو، یکی از اولین عواملی است که راننگان باید به هگام گرم شدن بیش از حد موتور به آن توجه نمایند. با این اقدام طبیعی است که موتور خودرو با طی شدن مسافتی گرم شود. اما در صورتی که این گرما بیش از حد تشدید یافت، باید خودرو را به یک متخصص فنی خودرو بسپارید تا آن را مورد بررسی قرار دهد. وقتی ماشین شما به درستی کار کند، باید بدون اینکه دستتان بسوزد، بتوانید دستتان را به مدت ۱۰ ثانیه به روی کاپوت بگذارید.داغ شدن بیش از حد کاپوت خودرو

داغ شدن بیش از حد کاپوت خودرو موقع جوش اوردن ماشین

چراغ هشدار دهنده یا گیج، نشان دهنده درجه حرارت بالا

از نشانه های بارزی که به وقت داغ شدن موتور خودرو پیش خواهد آمد این است که چراغ هشدار دنده خودرو روشن باشد یا عقربه سنجش نما به منطقه خطر برسد. همچنین اگر خنک کننده موتور نیز به درستی کار نکند، ممکن است این احتمال صورت گیرد که موتور خودرو بیش از حد داغ کند، اما با این حال دماسنجی که مربوط به درجه حرارت بالا می شود، هشدار لازم را ندهد.

به صدا درآمدن موتور خودرو

اگر صدایی از موتور خودرو بشنوید، نشانه آن است که روغن موتور قادر به روانکاوی متناسب با خودرو نیست. یعنی این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که موتور ماشین بیش از حد توانش گرم شده باشد.

نشت کردن روغن از خودرو

علت جوش آوردن خودرو به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آن ها نَشت کردن روغن از ماشین است. یا ممکن است به خاطر این نشانه باشد که دستگاه خنک کننده داغ کرده و روغن از آن به شدت سرازیر شده است. در هر صورت باید این احتمال را در نظر بگیرید که موتور خودرو شما هر آن ممکن است بیش از حد داغ شود.

بوی سوختنی از خودرو

بوی سوختنی از موتور ماشین از دیگر معایب جوش آوردن خودرو است که نشان از این نکته دارد که موتور ماشین شما داغ کرده است. البته این را بد نیست مورد توجه قرار دهید که این بوی سوختگی که از ماشین بلند می شود به خاطر بوی سوختگی پلاستیک یا لاستیک از موتور خودرو است. در صورتی که موتور خودرو بیش از حد گرم شود، رزین های موجود در موتور و واشرهای لاستیکی آن شروع به سوختن می کنند.بوی سوختنی خودرو

بوی سوختنی خودرو

علت جوش اوردن ماشین در هوای سرد

جوش آوردن ماشین در زمستان یا در هوای سرد، ممکن است آمپر آب اتومبیل را دچار آسیب کند. از این نظر که هنگام روشن و خاموش شدن رشته رادیاتور ماشین، محدوده دمای نرمال موتور را به شما نشان می دهد. به همین دلیل بهتر است خنک کننده خودرو را خاموش کنید و از خودرو پیاده شوید.

فروشگاه ای کی مزدا

لوازم یدکی مزدا

جوش اوردن خودرو

جوش اوردن ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
19 + 23 =


همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا