اطلاعات عمومیوبلاگ

فیلتر کابین ،طریقه تعویض ،مدت زمان تعویض

فیلتر کابین خودرو را باید یکی از اساسی ترین فیلتر های خودرو دانست چرا که این فیلتر مستقیما با سلامتی سرنشنیان ارتباط دارد اما متاسفانه در ایران خیلی به آن اهمیت داده نمی شود. از همین رو قصد داریم در مقاله پیش رو به هر آن چیزی که در خصوص فیلتر کابین باید بدانید خواهیم پرداخت.

فیلتر کابین چیست؟

فیلترهوای کابین همانطور که از نامش مشخص است وظیفه تصفیه هوای ورودی به کابین را بر عهده دارد . هوای مورد نیاز کابین معمولا در هنگامی که شیشه ها بسته باشد از دریچه های هوا وارد کابین می گردد. این هوای ورودی ممکن است بصورت عادی یا در حین کارکرد سیستم های تهویه نظیر بخاری و کولر به کابین خودرو راه یابد از این رو محل قرار گیری این قطعه باید پس از فن خودرو باشد تا بتواند هوای ورودی را بطور کامل تصفیه و پاک ساز نماید.

فیلتر کابین مانند همه فیلتر های هوای از کاغذ چین خورده تشکیل شده است اما نکته مهم در خصوص فیلتر های کابین جنس این کاغذ است.متاسفانه در کشورهایی نظیر ایران که نظارت خیلی دقیقی وجود ندارد متریال مصرف شده برای ساخت فیلتر کابین کاغذ های مصنوعی و پارچه های مصنوعی هستند که قابلیت جذب بالایی ندارد. قابل ذکر است الیاف موجود در این مواد نیز خود بعضا باعث حساسیت خواهند شد و معمولا توانایی جذب 30 درصد ذرات آلاینده را دارند .اما متریال اصلی این فیلتر را کاغذ های میکرونی با قابلیت فیلتراسیون بالا تشکیل می دهند تا از ورود هرگونه ذره با هر اندازه جلوگیری نماید.از همین رو فیلتر کابین را  باید یکی از گرانترین فیلتر های خودرو محسوب کرد. پس اگر این فیلتر را ارزان تهیه کردید مطمئن باشید که  فیلتر فوق فیک است.

چرا باید از فیلتر کابین هوا استفاده نماییم

فیلتر هوای کابین
فیلتر کابین

امروزه در شهرهای بزرگ و کوچک میزان آلایندها بیشتر از گذشته شده است بطوریکه در فصل های سرد سال میزان این آلاینده ها از حد مجاز فراتر می رود .علاوه بر آلاینده های مصنوعی، ذرات گرد و غبار که هرگز با چشم دیده نمی شوند می توانند باعث حساسیت های آزار دهنده ای برای انسان شوند.از همین رو استفاده از فیلتر کابین اصلی باعث خواهد شد کلیه ذرات معلق در هوا تصفیه گردد.فیلتر کابین می تواند تا 5 برابر باعث پاکیزگی هوا درون کابین شود  و باعث جلوگیری از بیماری های تنفسی گردد.

خفگی در اثر کثیفی فیلتر اتاق
خفگی در اثر کثیفی فیلتر اتاق

فیلتر هوای کابین در کجا قرار گرفته است

فیلترکابین با توجه به نوع خودرو ممکن است در هر جایی تعبیه شده است اما در بیشتر خودروهای امروز درجلوی پای کمک راننده و زیر داشبورد نصب شده است تا دسترسی به آن سهل و آسان باشد.همچنین این محل نزدیکترین مکان به دمنده یا همان فن کابین است.اما در برخی دیگر از خودروهای محل نصب فیلتر هوای کابین در مکانی سخت و دور از دسترس قرار گرفته است.برای اطلاع از محل قرار گیری فیلتر کابین بهتر است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید.

چه زمان باید فیلتر کابین را تعویض کنیم

مدت زمان استفاده از فیلتر هوا با توجه محل زندگی شما بسیار متفاوت است. اگر در شهرهای بزرگ مانند تهران یا شهر های جنوبی کشور زندگی می کنید عمر مفید فیلتر کابین بسیار کاهش می یابد چرا که میزان آلاینده ها و ذرات موجود در هوا بسیار بیشتر است نقاط دیگر است. بطور استاندارد توصیه شده است که فیلتر کابین باید بین 20 هزار تا 25 هزار کیلومتر تعویض گردد اما پیشنهاد ما این است که هر زمان برای سرویس و نگه داری روغن مراجعه می کنید ،فیلتر کابین را نیز تعویض نمایید.

از کجا بدانیم که عمر فیلتر کابین روبه اتمام است

فیلتر های کاغذی مانند فیلتر کابین معمولا سفید روشن هستند که نشان از تمیز بودن سیستم فیلتراسیون دارد.اما پس از مدتی و با جذب ذرات معلق در هوا رنگ آنها رو به کدری می گذارد و در نهایت به رنگ خاکستری مایل به سیاه می شوند. از همین رو برای اینکه بدانیم فیلتر کابین به پایان عمر خود رسیده است ،باید این قطعه را مورد بازبینی قرار دهید و اگر رنگ آن خیلی تغییر کرده بود زمان تعویضش فرار رسیده است.اما اگر وقت کافی برای بازدید فیلتر کابین ندارید به میزان باد خروجی از دریچه های هوا دقت کنید .اگر که دبی هوای ورودی به کابین  کاهش یافته یا فن خودرو قدرت کافی ندارد نشانه هایی از کثیف شدن فیلتر هوا و گرفتگی منافذ آن است .

فیلتر هوای کابین را چگونه تعویض کنیم

معمولا تعویض فیلتر کابین بسیار سهل و آسان است و نیازی به ابزالات خاصی ندارد. در ابتدا محل فیلتر را پیدا کنید و سپس بست هایآن را باز نمایید. قابل ذکر است در خودروهای امروزی درب محفظه فیلتر کابین با یک یا چندین بست پلاستیکی در جای خود محکم شده است تا توسط دست براحتی باز شود لذا از پیچ و یا مهره خبری نیست. پس از باز کردن درب ،فیلتر را از جای خود خارج نمایید و بهتر است این محفظه را توسط جارو برقی عاری از هرگونه آلودگی نمایید تا کارایی و عمر فیلتر کابین افزایش یابد .در نهایت هم فیلتر جدید را جایگزین کرده و درب محفظه را در جای خود قرار دهید.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
4 + 7 =


دکمه بازگشت به بالا