اطلاعات عمومیوبلاگ

بازدید مایعات خودرو

بازدید سطح مایعات خودرو قبل از استارت

بازدید سطح روغن ترمز

یکی از دلایلی که در چک لیست فنی خودرو قرار می گیرد، چک کردن مایعات خودرو است که در این قسمت از مقاله به شرح مختصر یکی از عوامل بررسی آن که اهمیت میزان روغن موتور خودرو است، می پردازیم. سطح روغن ترمز نباید از مینیموم کمتر و از ماکسیموم بیشتر باشد. یعنی با پایین آمدن سطح روغن ترمز، رنگ روغن باید زرد یا آبی باشد. همچنین عمر مفید روغن ترمز خودرو پنجاه هزار کیلومتر یا دو سال است. سطح مجاز مقدار روغن در مخزن روغن موتور خودرو با علامت های حداقل و حداکثر  نشان داده شده است، که نباید از حداقل کمتر و از حداکثر بیشتر باشد. چک کردن آب و روغن موتور ماشین یا چک کردن روغن خودرو، یکی از نکات مهم در بررسی مایعات خودرو است.سطح روغن ترمز

سطح روغن ترمز

بازدید سطح آب رادیاتور

مایع خنک کننده در منبع انبساط هم نباید کمتر از حداقل مشخص شده بر روی مخزن و همچنین نباید بیشتر از علامت (حداکثر) مشخص شده بر روی مخزن آب رادیاتور خودرو باشد. البته این را باید اضافه کرد که به وقت چک کردن مایعات خودرو ممکن است این مشکل در مقدار طبیعی کم شدن آب رادیاتور نیز به وجود آید. در اینجور مواقع روغنی که درون کارتر وجود دارد تبخیر می‌ شود و به این دلیل ماشین روغن کم می کند.سطح آب رادیاتور

سطح آب رادیاتور

بازدید سطح روغن هیدرولیک

موضوعی دیگر در نحوه بازدید مایعات خودرو بررسی سطح روغن هیدرولیک خودرو است. سطح روغن هیدرولیک هم مانند موارد قبلی بر روی درب مخزن آن علامت های حداقل و حدکثر قرار داده شده است که با توجه به آن ها نباید بیشتر و یا کمتر از حد مجاز در داخل آن روغن ریخت. رنگ روغن هیدرولیک باید قرمز باشد. همچنین عمر مفید روغن هیدرولیک چهل هزار کیلومتر یا دو سال است.سطح روغن هیدرولیک

سطح روغن هیدرولیک

بازدید سطح شیشه شور ماشین

شیشه شور ماشین به دلایل مختلف بهتر است که همیشه پُر باشد. آب مخزن شیشه ‌شوی تاثیری در عملکرد خودروی شما ندارد، ولی این کاربرد را می تواند برایتان ایجاد کند که از برف ‌پاک‌ کن برای تمیز‌کردن شیشه جلو، هنگام رانندگی استفاده‌ کنید.سطح آب شیشه شور

سطح آب شیشه شور

بازدید سطح روغن موتور

بو مهم ترین قسمت از نحوه بازدید مایعات خودرو بررسی سطح روغن موتور ماشین است. برای بازدید دقیق سطح روغن موتور اول باید گیج را درآورده و تمیز کنیم، سپس دوباره آن را داخل مخزن روغن موتور خودرو کنیم و بیرون آوریم تا بتوانیم سطح دقیق روغن موتور را بررسی کنیم. اگر در استفاده بار دوم گیج روغن موتور در سطح ماکسیموم بود یعنی روغن موتور خودرو ما اندازه است. رنگ روغن موتور خودرو باید قهوه ای روشن باشد. عمر مفید روغن موتور معمولا پنج هزار کیلومتر است. همچنین سطح مجاز روغن موتور در مخزن مربوطه نباید بیشتر از ماکسیموم مشخص شده بر روی مخزن و یا کمتر از مینیموم مشخص شده بر روی مخزن روغن موتور خودرو باشد.

چک کردن مایعات خودرو

آیا شما به طور منظم مایعات ماشین خود را بررسی می کنید؟ اگر اینگونه نباشید، اتومبیل شما ممکن است منجر به کاهش قدرت، مسافت پیموده شده بنزین، افزایش صورتحساب تعمیرات و خطر خرابی یا تصادف شود. برای جلوگیری از هر گونه از این عوامل بهتر است قبل از حرکت خودرو، یک سری از نکات پیشگیری را رعایت نمایید. ممکن است برای برخی از خودروسواران این سوال پیش آید که روش صحیح چک کردن مایعات خودرو چیست؟ در ادامه این مقاله مروری بر مهمترین مایعات اتومبیل، عملکرد آن ها و نکاتی در مورد بررسی مایعات اتومبیل ارائه خواهد شد.

مایع انتقال دهنده

از دیگر نکاتی که باید به وقت چک کردن مایعات خودرو مورد بررسی قرار گیرد، مایعات انتقال دهنده خودرو است. این عملکرد، یکی از مایعات مهم برای بررسی خودرو است. قسمت های مهمی از خودرو که از طریق آن انتقال مایعات صورت می گیرد عبارتند از: کلاچ، چرخ دنده ها. وقتی مایعات این بخش های ماشین کم باشد، می تواند باعث مشکل در تغییر مکان و افزایش غیرقابل کنترل شود. هنوز هم ایده خوبی است که مایع انتقال دهنده خودرو را به صورت دوره ای بررسی کنید.

بازدید مایع خنک کننده خودرو

در ماه های گرم تابستان، ماده خنک کننده (ضد یخ) موتور را خنک نگه می دارد و از یخ زدگی آن در زمستان جلوگیری می کند. همچنین، ماده خنک کننده خودرو از تشکیل خوردگی و رسوبات جلوگیری می کند. ضد یخ با گذشت زمان خراب می شود و در اتومبیل های جدیدتر بهتر است بعد از ۵۰،۰۰۰ مایل آزمایش شود. حتی اگر به نظر می رسد سیستم خنک کننده کار می کند، اسیدیته و همچنین محافظت در برابر یخ زدگی و جوش را آزمایش کنید. همچنین علائم زنگ زدگی و نشت را بررسی کنید. مایع خنک کننده یکی از مایعات مهم برای بررسی خودرو است. برای دیدن نحوه بازدید ضدیخ خودرو می توانید به مقاله اشاره شده مراجعه کنید.

فشار باد تایرها را بررسی کنید

این مورد شاید به چک کردن مایعات خودرو ارتباط زیادی نداشته باشد، ولی در راندمان و امنیت خودروی شما نقش حیاتی دارد. باید فشار باد تایرها را حتی بیشتر از چک کردن مایعات موتور خودرو مورد بررسی قرار دهید. هنگام چک ‌کردن فشار باد تایرها، وضعیت آج لاستیک را نیز چک نمایید.

عوارض استفاده از روغن موتور تقلبی

استفاده های نامناسب از روغن موتور که مناسب خودرو شما نیست، می تواند در نهایت خطرات بسیاری را برایتان داشته باشد. یکی از این مشکلات خودرویی این است که موتور ماشین به طرز بدی صدمه خواهد دید و این صدمات می تواند دارنده خودرو را به خرج بیاندازد. در واقع به این دلیل است که گفته می شود در انتخاب روغن موتور مناسب به منظور چکاپ خودرو دقت کنید و از هر روغن موتوری استفاده نکنید.

نتیجه گیری

یک انسان می تواند بدون آب سه روز زنده بماند. به همین ترتیب، خودروها باید روغن کاری شوند، در غیر این صورت خراب می شوند. در بهترین حالت با اتومبیلی روبرو هستید که ناکارآمد است و هزینه های گزافی را برای تعمیرات آن خواهید پرداخت و در بدترین حالت، شما تصادف می کنید زیرا از بررسی روغن ترمز خود غافل شده اید. درک نحوه کنترل و آزمایش اجزای خودرو و نحوه شناسایی اتلاف مایعات برای هر صاحب خودرو حیاتی است. اکنون که دانستید مایعات اتومبیل چیست، می توانید در مورد بررسی آنها پیش قدم باشید. اگر وقت و علاقه ندارید، گزینه دیگر این است که اتومبیل خود را به طور منظم به نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو محل خود منتقل کنید و به یک متخصص اجازه دهید تا وسیله نقلیه شما را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که مایعات خودرو در سطح مناسب خود است.

امیدواریم از دیدن مقاله نحوه بازدید مایعات خودرو لذت برده باشید و در مجموع بتوانید بازدید سطح روغن موتور خودرو، بازدید سطح شیشه شور ماشین، بازدید سطح روغن هیدرولیک،بازدید سطح آب رادیاتور و بازدید سطح روغن ترمز را خودتان انجام دهید.

فروشگاه ای کی مزدا

لوازم یدکی مزدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
6 + 3 =


دکمه بازگشت به بالا